چرا بعضی ها دچار افسردگی می شوند؟

By   اکتبر 1, 2014

چرا بعضی ها دچار افسردگی می شوند؟

اختلال افسردگی اساسی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود.

علایمی مانند اختلال در خواب، اشتها، تمرکز به شکل اشتغال ذهنی به موضوعات منفی مانند مرگ، احساس درماندگی به این شکل که فرد هر چه تلاش می‌کند به جایی نمی‌رسد و تلاش‌های او نتیجه‌ای ندارد جزو علایم افسردگی اساسی است.

* کاهش لذت جزو نشانه های اصلی افسردگی اساسی است

احساس ناامیدی، کاهش لذت از امور لذتبخش زندگی، کاهش خلق به شکل احساس غمگینی، بی‌انگیزگی و بی‌حوصله بودن به این صورت که فرد بگوید دست و دلم به کار نمی‌رود، کاهش انرژی و اینکه فرد زود خسته می‌شود دیگر علامت ابتلا به افسردگی اساسی است.

برای تشخیص‌گذاری فرد باید نیمی از این علایم را به مدت دو هفته داشته باشد و چنانچه علایم برای بزرگسالان کمتر از دو سال و برای کودکان و نوجوانان کمتر از یک سال ادامه داشته باشد افسردگی اساسی نیز و اختلال کج‌خلقی یا افسرده‌خویی محسوب می‌شود.

علت افسردگی اساسی چیست؟

علت‌های مختلفی بر اساس رویکردهای روانشناختی وجود دارند مثلاً بر اساس رویکرد رفتاری وقتی فرد تقویت‌های خود مانند اموال، دوستان، عشق، اطرافیان، سمت و … را از دست می‌دهد ممکن است دچار افسردگی شود همچنین بر اساس رویکرد روانکاوی علل ناخودآگاه به ویژه خشم فرو خورده شده در طول زمان عامل ایجاد افسردگی است.

گفته می‌شود اگر انسان مورد تکریم قرار نگیرد و نیازهای او به ویژه نیازهای روانی ارضا نشود یا احساس کند نادیده گرفته می‌شود دچار افسردگی خواهد شد.

تدوین مقاله isi

* افکار منفی را از خود دور کنیم

در نظریه زیستی یا ارگانیکی عواملی مثل واسطه‌های شیمیایی مغز مانند سروتونین و تغییرات هورمون‌ها موجب علایم افسردگی در فرد می‌شود همچنین در نظریه شناختی علت افسردگی را وجود شناخت‌ها و افکار منفی می‌دانند.

نوع درمان در افسردگی اساسی بر اساس رویکردهای مختلف متفاوت است بر اساس در رویکرد زیستی درمان باید دارویی باشد اما در درمان‌های رفتاری و شناختی باید بازسازی شناخت‌ها و رفتارهای معیوب را مدنظر قرار دهیم.

دارو درمانی توسط روانپزشکان و روان درمان معمولاً روانشناسان بالینی صورت می‌گیرد بنابراین افراد باید جهت بهبودی خود به متخصصان حوزه بهداشت روان مراجعه کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *