همه چیز درباره مقاله خبری و غیر خبری

By   سپتامبر 22, 2014

همه چیز درباره مقاله خبری و غیر خبری

تفاوت مقاله خبری با مقاله غیرخبری در عاملی به نام خبر خلاصه می شود. به عبارتی مقاله خبری اندیشه ای است که با خبر روز گره خورده است. وقتی نویسنده روزنامه نگار موضوعی از موضوعات روز و خبری را دستمایه نوشتن یک یادداشت می کند در حقیقت مقاله ی خبری شکل گرفته است.

مقاله خبری

خبر، اگر بنا به تعریف مهمول، بیان هر موضوع جاری روز باشد که می تواند مورد توجه گروه کثیری از مردم قرار گیرد. مقاله خبری، این موضوع جاری روز را به اندیشه و دیدگاه نویسنده گره می زند.مقاله خبری که گاه حدو و مرزهای آن با گزارش خبری در مطبوعات مخدوش می شود، هر دو از ابزارهای مؤثر کارکردهای رسانه ای محسوب می شوند و هویت صفحات خبری روزنامه ها را شکل می بخشند.

نویسنده مقاله خبری زمانی که اخبار بصورت پراکنده و لحظه ای، بر سر و روی مخاطب می بارد و او را در حالت انفعال قرار داده است با کنار هم قرار دادن رویدادها، نظم شکلی برای وی ایجاد می کند. روند رویدادها را مشخص می کند. با توجه به تجربیات تاریخی و داشتن آگاهی های روز در همان رابطه، محیط غبارآلود را می زداید. او با گزینش حساب شده اخبار و اطلاعات به موقع و همزمان با وقئع رویداد می تواند افکار عمومی را به سمت و سوی دلخواه هدایت کند و به آن شکل دهد. ابهامات را بزداید و واقعیات را برملا سازد.

مقاله غیرخبری

مقالاتی هستند که کمی از خبرها فاصله می گیرند. مقاله نویسان در این حرفه، غالباً نوعی آزادی یا انعطاف را به کار می برند و بر آنچه غیرمتداول و یا متفاوت است، تاکید می کنند. نویسندگان مقاله های غیرخبری به داستان کسی می اندیشند که لزوماً خبر ساز نیست. در عوض داستان درباره کسی یا چیزی است که مطلبی غیرمعمول و سرگرم کننده دارد. این مقاله های می تواند جدی یا نچندان جدی باشد.

این نکات کمک می کند تا مشاهده شود که نگارش چنین مقاله هایی با نوشتن خبر عینی و یا اطلاعات صرف تفاوت دارد.

نخست: مقاله داستانی شامل انرژی خلاقانه بیشتری نسبت به نگارش مقاله های غیرداستانی رایج می باشد. نویسندگان و سردبیران آزادی بیشتری در رویکرد و سبک نگارش، گزینش منابع و تنظیم مقاله بکار می گیرند.

دوم: این مقاله ها غالباً نسبت به خبرنویسی متداول کمتر عینی بوده و نقطه نظر خاص و یا مفروضات و عقاید و تاثیرات شخصی خاص نویسنده را عرضه می کنند.

سوم: مقالات همچنین عرضه کننده اطلاعات هستند. حتی اگر نویسنده آنها را خلاق تر و شخصی تر عرضه کند. مقاله جذاب خواننده را وا میدارد تا پنج دقیقه یا حتی یک ساعت را صرف خواندن آن کند، در حالیکه می تواند به فعالیت کمتری بپردازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *