مقاله: ارزیابی وضع اقتصادی قبل و بعد از انقلاب

By   فوریه 3, 2015

مقاله: ارزیابی وضع اقتصادی قبل و بعد از انقلاب

دکتر هوشنگ مرادی ؛ کارشناس اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در قبل از انقلاب ، در پاسخ به این سوال که آیا قبل از انقلاب ، وضع اقتصادی بهتر از امروز بود ؟ به خبرنگاران این چنین پاسخ می دهد.

خود شاه اساسا اعتقادی به برنامه ریزی نداشت . حتی زمانیکه سخن از توسعه صنایع نظامی کشور که مورد علاقه او بود ، به میان می آمد اصلا طبق برنامه های ملی و توسعه ای عمل نمی کرد .

وی در ادامه می گوید : ببینید ما در ایران قبل از انقلاب شاید در حوزه هایی وضع خوبی داشتیم اما این بدین معنا نبود که ما پویایی اقتصادی داشتیم . تولید ما چندان قوی نبود ما یک کشور وابسته بودیم . اگر چیزی هم می دانند برای این بود که همه چیز مثلا به ظاهر آرام جلوه کند . آمریکا نمی خواست کشورهای دیگر ببینند که نتیجه اقتصادی رابطه سرسپردگی شاه به آن ها ، فقر و بی عدالتی است . اما این واقعیت پنهان اقتصاد ایران در آن روزها بود .

مرادی همچنین گفت : وابستگی اقتصادی ما زمانی به غرب آشکار شد ، که زمینه های انقلاب هویدا شد . آن زمان ما بیشترین فاصله و شکاف طبقاتی را در ایران شاهد بودیم .

وی با ادامه به طبیعی بودن تغییرات اقتصادی در طول سه دهه گفت : جای تعجب است که برخی های می گویند دلار آن موقع چند ریال بود ولی امروز چندهزار تومان شده ! باید به این افراد گفت حتما انتظار داشتید الان قیمت یک باب مغازه همچنان 17 هزار تومان باشد ؟

مرادی افزود : اینکه شاید در برخی حوزه ها کشور اکنون دچار مشکل است مساله ای است که باید باتوجه به تاثیرات جنگ 8 ساله علیه ما ، تحریم های اقتصادی غرب و هزاران توطئه از جانب آن ها ، مورد توجه قرار داد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *