فوت و فن نوشتن رزومه

By   اکتبر 7, 2014

فوت و فن نوشتن رزومه

ارائه رزومه و همراه داشتن آن در شرایط مختلف آمادگی شما را در انتخاب های شغلی تان افزایش می دهد و مانند سربازی که همیشه با اسلحه پر به میدان نبرد می رود، شما نیز با همراه داشتن رزومه در هر شرایطی آماده به کار خواهید بود. رزومه معیار مشخصی دارد.

رزومه هویت، ارزش، قابلیت و سابقه مهارت شماست. در حقیقت بازتابی از ویژگی ها و شخصیت شما در برگه های رزومه نهفته است.

آسان ترین و بهترین راه برای ابراز نیاز به شغل، ارائه رزومه یا سابقه شغلی و مهارتی است. در واقع این کار نخستین نشانه و موج مثبت برای همکاری است.

برای آگاهی از محتوای رزومه و افزایش احتمال پذیرش خود نزد کارفرمایان مختلف، به نکات زیر توجه فرمایید :

پذیرش مقاله isiچاپ مقاله  isi

چند توصیه درباره ارائه رزومه

۱) محتوا و قالب رزومه خود را منطبق با قوانین کشور مقصد ویرایش کنید.

۲) ممکن است رزومه شما براساس تشخیص نمایندگان و برای ارسال به کشوری دیگر احتیاج به ترجمه داشته باشد.

۳) برای اطلاعات بیشتر و اطمینان نمایندگان خارجی، از شرکت هایی که در آن ها سابقه کاری دارید، تاییدیه دریافت کنید. رزومه باید در طول سال های مختلف براساس قابلیت ها و سوابق شما تغییر کند. نباید از یک رزومه ثابت با جملاتی تکراری برای ارسال به شرکت های مختلف استفاده شود. هرسال مطابق با مسئولیت ها، موفقیت ها و مهارت های خود برسوابق کاری خود بیفزایید. این نکته را به یاد داشته باشید: هرچه میزان سوابق و مهارت های شما بیشتر باشد احتمال پذیرش نیز افزایش می یابد.

۴) اگر به هر دلیلی سوابق کاری شما به میزان لازم نیست، می توانید با استفاده از استعدادها و مهارت های دیگر، نقاط ضعف خود را بپوشانید.

این ویژگی ها عبارتند از :

میزان علاقه،

توانایی اجرای کارهای مختلف در شرایط دشوار،

تجربه کافی در حل مسائل و مشکلات کاری،

استفاده از مدیریتی صحیح در مواقع بحرانی،

احساس مسئولیت،

حسن اجرای قوانین کار،

اخلاق و رفتار شایسته در محیط کار،

ابراز رضایت کارفرمای پیشین،

لوح های سپاس و تقدیرنامه های مختلفی که به دلایل مختلف کسب کرده اید،

سوابق تحصیلی ممتاز،

علاقه حرفه ای شما در امور مختلف،

استفاده از نوآوری ها و ابداعات مختلف،

روحیه انتقادپذیری و انعطاف پذیری.

همان طور که می دانید، سوابق کاری با مکمل هایی که ذکر شدند بر قابلیت های شما درمقابل کارفرمای جدید می افزایند و از طریق راهکارهای مناسب دیگر، مشکل سوابق کم شما را حل می کنند.

۵) اگر سوابق کاری شما زیاد است، برای طولانی نشدن رزومه، مهم ترین و جدیدترین آن ها را ذکر کنید.

۶) از پرداختن به مسائل غیرضروری مانند علاقمندی ها و سرگرمی ها خودداری کنید.

۷) هیچ وقت درباره شغل مورد نظرتان در رزومه چیزی ننویسید، اگر این طور عمل کنید کارفرما خواهد فهمید که شما مستقیما خواستار پست خاصی هستید و یا به نوعی او را مجبور به پذیرش موقعیت خاصی می کنید.

۸) هیچ وقت در بیان استعدادها،توانایی ها و سوابق شغلی اغراق نکنید. زیرا دیر یا زود همه چیز برای کارفرما روشن خواهد شد. با این کار نه تنها احتمال موفقیت خود را کاهش می دهید، بلکه تصور بدی نیز به وجود خواهد آمد.

۹) هیچ وقت درباره میزان دریافت حقوق و ساعات کاری در رزومه چیزی ننویسید. مطمئنا پس ازپذیرش، کارفرما درباره ساعات کاری و شرایط پرداخت حقوق، توضیحات لازم را به شما خواهد داد.

۱۰) هیچ وقت درباره نحوه انصراف و یا خارج شدن از محیط کار سابق در رزومه چیزی ننویسید، این مسئله تنها به خود شما مربوط می شود و هیچ کس دیگری تا زمانی که لازم نباشد، نباید از آن مطلع شود. تنها سابقه فعالیت، رضایت و تاییدیه کارفرمای پیشین شما ارزشمند است. بنابراین تا حد امکان از حاشیه پردازی خودداری کنید.

تدوین مقاله isi نگارش مقاله isi

۱۱) در رزومه حروف اختصاری ننویسید. متن رزومه باید کامل، مرتب و بدون غلط های تایپی باشد. زیرجملات خط نکشید و جز درموارد تاکید آن ها را با فونت بزرگتر ننویسید.

۱۲) کاغذ رزومه باید سفید، ساده و تانخورده باشد. فقط از قلم مشکی برای تایپ استفاده کنید. اصلا ضرورتی ندارد که از چند قلم متفاوت استفاده کنید.

۱۳) رزومه به هیچ وجه نباید دست نویس باشد. حتی اگر یک کلمه جا افتاده باشد. هرگونه خط خوردگی احتمال موفقیت شما را ضعیف تر خواهد کرد. بنابراین برای اطمینان بیشتر یک بار رزومه را پرینت بگیرید و پس از چندین بار مطالعه دقیق، پرینت نهایی را ارسال کنید.

یک نکته :

هیچ گاه تنها با ارسال یک رزومه به یک شرکت خاص اکتفا نکنید. همزمان به چند شرکت معتبر رزومه بفرستید تا میزان توانایی ها و مهارت های خویش را بازیابید. از پذیرفته نشدن نهراسید، و شانس خود را بار دیگر بیازمایید.

حرف آخر

بازتابی از ویژگی ها و شخصیت شما در برگه های رزومه نهفته است. اینکه چه طور خود را توصیف خواهید کرد و چگونه از اجرای ماموریت های محوله برخواهید آمد، نشان دهنده ماهیت و ذات شماست. رزومه آیینه تمای نمای استعدادها و حاصل مهارت های دوران تحصیل و اشتغال است. سال هایی که برای رسیدن به هدف، سختی ها را پشت سر گذاشته اید و اکنون با کوله باری از تجربه، به دنیایی نوین گام نهاده اید. بنابراین صفحات موفقیت خود را صادقانه بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *