دلیل اصلی افت کیفیت مقالات در چیست؟

By   آگوست 9, 2014

دلیل اصلی افت کیفیت مقالات در چیست ؟

رقابت عجیبی طی چند سال گذشته بین دانشگاههای کشور در زمینه تعداد مقالات چاپ شده در ISI و ISC شاهد هستیم که متاسفانه منجر به بروز افت کیفی مقالات شده است.

غلامرضا قربانی در گفتگو در خصوص تاثیر چاپ مقالات در نشریات معتبر بر چهره دانشگاهها گفت : دانشگاههای ایران صرف نظر از اهمیت کیفی مقالات و تعداد ارجاعات به مقاله وارد رقابت کمی شده اند در حالی که تعداد رجوع به مقاله بسیار مهم است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت : ما بخشی از پژوهانه ای که به اساتید پرداخت می کنیم را بر اساس تعداد ارجاعات به مقالات تنظیم و برنامه ریزی کردیم که همین امر سبب شد اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان مقالات معتبری را انجام دهند و در مجلات معتبر تری هم به چاپ برسانند.

وی افزود : دانشگاه صنعتی اصفهان بالاترین ارجاع به مقالات را چه در ۵ سال گذشته و چه در ۳۰ سال پیشین به خود اختصاص داده است.

قربانی گفت: در پنج سال گذشته آمار ارجاعات دانشگاه صنعتی اصفهان دو ارجاع به ازای هر مقاله بوده که رتبه اول را به خود اختصاص داده و رتبه دوم بعد از صنعتی اصفهان با شاخص ۷/۱ ارجاع به ازای هر مقاله بوده است.

وی افزود: طی ۳۰ سال گذشته ۴/۴ ارجاع به ازای هر مقاله داشتیم و آمار دانشگاه دوم بعد از دانشگاه صنعتی اصفهان ۲/۴ ارجاع به ازای هر مقاله بوده است.

همچنین کمترین تعداد ارجاع ۴۵/۱ ارجاع به ازای هر مقاله بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *