تکنیک انتقال برق بدون سيم درMIT

By   آگوست 10, 2014

تکنیک انتقال برق بدون سيم در  MIT :

محققين انستيتوي تکنولوژي ماساچوستس توانستندسيستم آزمايشي انتقال بيسيم نيروي الکتريسيته به انواع لوازم برقي را با موفقيت به انجام برسانند.
اين محققان در اثبات صحت يک تحقيق کتبي که پاييز گذشته تحويل داده شده بود، توانستند يک پرتو الکتريسيته را- مانند يک موج راديويي- بين دو نقطه ارسال کرده و با اين روش يک لامپ 60 واتي را روشن کنند.

اين گروه توانستند لامپ 60 واتي را با کمک يک منبع انرژي در فاصله 2 متري آن و بدون هيچ اتصال فيزيکي ميان دو نقطه، روشن کنند. اين پروژه به WiTricity – به معناي الکتريسيته بيسيم – شهرت يافته است. اين آزمايش دقيقا نمايشگر همان نقطه نظرهايي است که اين گروه در پاييز گذشته در تحقيق کتبي خود به آن پرداخته بودند. در حال حاضر اين انتقال نيرو، دامنه محدودي دارد.

يک لپ تاپ بيسيم يا WiTricity ميتواند بدون اتصال به پريز برق در اتاقي که يک دستگاه فرستنده در آن باشد، به طور خودکار شارژ شود و بدون باطري کار کند. اين تکنيک شباهت بسياري به القاي مغناطيسي دارد که در ترانسفورماتورهايي الکتريکي که در آنها سيم پيچها براي انتقال الکتريسيته در ميانشان در فاصله بسيار نزديک به يکديگر قرار گرفته اند، به کار ميرود. اما با افزايش اين فاصله ، اين سيم پيچهاي فاقد رزونانس نيز به تدريج کارايي خود را از دست ميدهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *