اهمیت تمرکز روی موضوع مقاله

By   آگوست 20, 2014

اهمیت تمرکز روی موضوع مقاله

اولین قدم برای تهیه مقاله، تمرکز دادن فکر و توجه یه یک زمینه معین از دانش با تجربه و یک موضوع مشخص باشد. یک نویسنده حرفه ای از محتوای نوشته ای که در دست تهیه دارد و یا آنچه که برای یک مقاله سرجمع کرده نوشته ای حسابی خلق می کند. به خاطر آنکه نسبت به آن موضوع کشش مخصوصی احساس کرده و با تمام حواس تلاش می کند چون در نزد خود دلیل خوبی برای درنظر گرفتن چنان موضوعی داشته است و با آنکه از ابتدا هدف خود را مشخص کرده و براساس آن مطالب خود را گردآوری کرده است.

در دانشگاهها، موضوع مقالات به وسیله اساتید مشخص می شود ولی بسیار هم پیش می آید که یا آنها از بین چند موضوع یکی را انتخاب می کنند و یا امکان دارد نوع معینی از انواع نوشته توسط خود دانشجو انتخاب شودکه حق انتخاب با خود دانشجو است. در هر صورت دانشجو باید بکوشد تا موضوعی که بیشتر به آن علاقمند است را نتخاب کند.

الف- انتخاب موضوع:

در یک دانشکده انتخاب یک موضوع در درجه اول باید مبتنی بر این هدف باشد که تجربیات و اطلاعات قبلی ما را بیافزاید، حیطه دانش ما را در زمینه ای از تاریخ، ادبیات، اقتصاد یا علوم و هر زمینه دیگری که مورد مطالعه با علاقه است گسترش دهد. مقالات آخر نیم سال تحصیلی هم که به خاطر تکمیل مطالعات درسی نوشته می شوند نیز به همین منظور تهیه می گردد.

دانشجو باید بکوشد مطلبی را برای نوشتن انتخاب کند که بتواند در نوشتن آن اثری از خود به جای گذاشت و کمکی به روشن تر کردن مطالب قبلی کرده و ایده ای را براساس تجربه ها و اطلاعات قبلی خود به گنجینه ای دانش  موجود بشری افزود، هر قدر هم که کم و ناچیز باشد.

ب- موضوع برای تحقیق:

هنگامی که موضوع براساس تحقیقی استواتر باشد باید موضوعی را انتخاب کنیم که به آن علاقه مند بوده و کنجکاوری داشته و به آن اعتماد داریم، یا دلیل و انگیزه ای برای روشن شده نتیجه اش داشته باشیم.به طوری که در همان حال که به انجام وظیفه مشغول هستیم و مقاله خود را به پایان می رسانیم احساس کنیم که داریم چیزی یاد می گیریم یا حس کنجکاویمان ارضا می گردد و از انشا آن لذت می بریم.

ج- محدود کردن موضوع:

گاه نویسنه موضوعی را انتخاب می کند که برای تهیه مقاله مورد نظر کافی نیست و ناچار می شود موضوعات دیگری را به آن اضافه کند ولی در اکثر موارد دانشجو موضوع را انتخاب می کند که وسعتش خیلی بیشتر از گنجایش یک مقاله است.

منظور از تهیه یک مقاله روشن کردن حقیقتی برای خواننده است، یعنی اینکه در زمینه به خصوصی اطلاعاتی به او بدهیم یا نظریه ای را القا کنیم. یا اینکه چیزی را اثبات یا نفی نمائیم.

مقاله باید پر از اطلاعات باشد نه اینکه فقط خواننده را آگاه سازیم که چنین موضوعی هم وجود دارد. از این جهت باید موضوع را طوری انتخاب کنیم که برای مقاله مورد نظر با طول معین شده کاملاً کافی باشد. این درصورتی ممکن است که موضوع مقاله خود را به جنبه ای از موضوع مورد نظر محدود کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *