افزایش پذیرش دانشجوی دکترا در رشته برق

By   اکتبر 16, 2014

افزایش پذیرش دانشجوی دکترا در رشته برق

چندی پیش “برق نیوز” در خبری با عنوان “افزایش بی سابقه پذیرش دکتری برق دانشگاه آزاد/ دکتری پولی معضل آینده صنعت برق” به اقدام بی سابقه و غیر قانونی دانشگاه آزاد اسلامی در پذیرش دانشجویان دکتری واکنش نشان داد و در مقاله ای به بررسی ابعاد آن پرداخت.

البته همزمان با رسانه ای شدن مخالفت ها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و در مقام اعتراض برآمدند. دکتر زاکانی از جمله این نمایندگان بود که نسبت به این موضوع مخالفت خود را اعلام کرده و پیگیری آن را خواستار شده بود.

پس از انتشار این خبر تماس ها و نظرات متفاوتی به ما رسید که نشان از اهمیت موضوع برای مخاطبان دارد. اما ذکر یک نکته در اینجا ضروری به نظر میرسد. مقاله مورد اشاره مخالف افزایش بی حساب و کتاب ظرفیت دانشجویان دکتری برق است و با این وضعیت امکان خروجی های با کیفیت و مناسب وجود ندارد.

بهترین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به اندازه ضعیف ترین دانشگاه های دولتی که دانشجوی دکتری می گیرند هم امکانات نداشته و از ضعف شدید هیئت علمی مناسب رنج می برند. اولا باید شرایط و زیرساخت ها فراهم گردد و ثانیا سطح علمی دانشگاه در حدی باشد که دانشجوی بیسواد امکان مدرک گرفتن از آن را نداشته باشد که این امر می تواند با آزمون های جامع سراسری محقق شود.

دکتر علیرضا زاکانی نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اعدم اطلاع رسانی شفاف دولتمردان گفت: برخی از مدیران به جای آنکه حرف‌ راست بزنند، حرف راست خودشان را با بخشی از حرف‌های راست دیگر ترکیب می‌کنند و واقعیت را کتمان می کنند تا مخاطب، گیج شود.

وی با اشاره به صحبت‌های چند روز پیش خود در برنامه تلویزیونی “متن، حاشیه” درباره افزایش بدون مجوز پذیرش دکترا توسط دانشگاه آزاد، گفت: من به آقای زارع (معاون دانشگاه آزاد) گفتم که شما پارسال در ۲ رشته-محل برق قدرت دانشجو می‌ گرفتید و الان ۳۲ رشته محل برق قدرت اعلام کردید؛ این در حالی است که دانشگاه‌های دولتی این مقدار رشته محل را نیز اعلام نمی‌کنند. دانشگاه آزاد چند هیئت علمی دارد که قادر باشد در دوره دکتری، برق قدرت درس بدهد؟

وی افزود: این مسول دانشگاه آزاد گفت که ما همه دانشگاه های علوم و تحقیقات را با هم ترکیب کردیم و قابلیت ایجاد شده است؛ این در حالی است آقای میرزاده هم در جایی گفته من وقتی دانشگاه آزاد را تحویل گرفتم، ۳۴ واحد علوم و تحقیقات کشور بیش از ۸۰ هزار دانشجو داشت که ۳ استاد هم نداشته است.

آقای زارع در ادامه حرف‌های خود، خطاب به من، گفت ما طبق سیاست‌های ابلاغی رهبری در حوزه علم و فناوری عمل کردیم و و اصلا میدانی چه می‌گویی؟ و من در پاسخ گفتم، برای این که هر رشته محل را تأسیس کنید، شما حداقل به ۳ استادیار و ۲ دانشیار احتیاج دارید. متاسفانه مسئولان دانشگاه آزاد، به مردم راست نمی‌گویند و با مغلطه حرف می‌زنند و هیچ کسی نیست که واکاوی کند و بگوید شما به مردم دروغ می‌گویید و از منویات رهبری سوء استفاده می‌کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *