آمادگی برای نوشتن

By   اکتبر 26, 2014

آمادگی برای نوشتن

طرح پیش از نگارش

داشتن یک طرح پیش از نوشتن، رویه ی مطلوبی است؛ گرچه این طرح ذهنی باشد. هر قدر قطعه ی نوشتنی طولانی تر و شامل نکته های پیچیده تر باشد، روی کاغذ آوردن طرح الزام آورتر است. یا برای کسانیکه با رایانه کار می کنند طرح باید از ذهن بر روی صفحه نمایشگر انعکاس یابد.

نوشتن یارانه ای

اگر قرار نیست کسی برای همه عمر بنویسد و چندان وقتی برای پیگیری خبرها و پرس و جو و تحقیق بگذارد، نیازی به آموختن مهارت در نوشتن ندارد زیرا این مرحله از آموزش به کار او نمی آید. روزنامه نگار باید به فکر نوشتن ماشینی باشد.

خبرنگاران باید اول نوشتن به وسیله کامپیوتر را بیاموزند، در اینصورت به راحتی می توانند با صفحه کلید رایانه، بدون غلط کار کنند و به سرعت دلخواه برسند.  پذیرش مقاله isiچاپ مقاله  isi

یادداشت برداری

برخی، کار نوشتن را شاق می یابند. حس می کنند دستی مانع آغاز نوشتن آنان می شود. مثل کسی که بر روی تخت پرش استخری ایستاده و نمی تواند بپرد. به همین علت نیمی از مردن دنیا دفترهای پربرگ سفیدی دارند که با چنین جمله ای آغاز می شود: «شرح این ماجرا بسیار خواندنی است». یا «داستان زندگی من از زمانی آغاز شد که …» اما این جمله پایان داستان هم هست.

نویسندگان حرفه ای هم با مشکل ادامه نگارش و پیش رفتن در کار نوشتن مواجه می شوند. اما روزنامه نگاران نباید چنین مشکلی داشته باشند. زایرا فرض بر این است که سوژ] یا موضوع نوشتن را می دانند. وقتی نکته ها، اطلاعات و سیر ماجرا را بدانند، به رشته کلام درآوردن موضوع و نوشتن برای ورود به آن نباید چندان دشوار باشد.

یک دلیل عمده برای اینکه نویسنده مطبوعاتی باید کار خود را از خبرنویسی و گزارشگری آغاز کند، در این واقعیت نهفته است که قادر باشد عادت در نوشتن انضباط نگارشی- را در خود بپرورانند. اما اگر روزنامه نگاری هنوز به این عادت دست نیافته است بلاتکلیف می ماند و به صفحه مانیتور مات می ماند. بهترین رویه این است که کار نوشتن را از جایی آغاز کند که خود دوست دارد. از جایی که برای او آسانتر و شیرین تر است.

تغییر، تصحیح

خبرنگار نباید هرگز امکان بازخوانی متن را از خود بگیرد و نوشته را بدون اصلاح تحویل دهد. حتی اگر خبرنگار در وقت محدود، متن را تنظیم می کند، بهتر است لااقل یکی دو دقیقه را برای بازبینی و اصلاح صرف کند و اگر باز هم دچار کمبود وقت باشد، لااقل پاراگراف ها و جمله های محوری تر را بازخوانی و تجدیدنظر بیشتر اهمیت پیدا می کند. پذیرش مقاله isiچاپ مقاله  isi

دانش زبانی

خبرنگار به شرطی می تواند درست بنویسدکه نکته ها و آموزه های پایه ای زبان را بداند؛ مثل دستور زبان، املا و نشانه گذاری. برای توفیق در روزنامه نگاری، خبرنگار به فنون کاربرد علائم، نقل قول، بیان آرا، عقاید یا سخنرانی دیگران و گزینش هموارترین، بامعناترین و مناسب ترین واژه ها در جای خود نیاز دارد. باید بداند زبان محاوره ای کوچه بازار، شکسته، رسمی یا مثل ها، استعاره ها حتی کلیشه های زبانی را چگونه باید به کار برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *